Snabbschacks-SM 2017

Bröderna Victor och Felix Muntean deltog i Snabbschacks-SM i Lund den 8 april med mycket starka resultat för båda två!

Victor slutade på 3:e plats och Felix kom på 18:e plats.

Fullständig resultattabell finns i länken nedan:

http://www.schack.se/tavling/ungdomstavlingar/snabbsm/anmalda-spelare-snabb-sm-2017/

 

Skollags-SM

Hammarlundens skollag, med SSK Hammarö spelarna Victor och Felix Muntean + Olof och Nils Mattsson, gjorde ett mycket starkt och lyckat framträdande under skollags-SM den 22-23 april.

Laget slutade till slut på 7:e plats, ett mycket bra resultat för mellanstadiet där konkurrensen är tuff.

De individuella resultaten för SSKH spelarna:

Victor 7/8, Felix 7/8, Olof 1/8, Nils 3/8.

Forshaga SK gästar SSKH

Spelare från Forshaga SK gästade klubben i måndags. En turnering spelades med åtta deltagare, där hemmaspelare endast spelade mot gästande spelare och vice versa. Om man räknar partipoäng så vann hemmaspelarna knappt.

Individuella resultat efter 8 ronder: 1. Daniel Johnson SSKH 8 p, 2. Victor Muntean SSKH 6 p, 3. Bengt Jansson FSK och Lars-Erik Jansson FSK 5 p.

 

SSKH vinnare lagblixt-DM

SSK Hammarö tog hem årets lagblixt-DM som spelades på Värmlands museum.

Förstalaget beståendes av Lars Erik Pettersson, Bo Berg, Daniel Johnson och Victor Muntean stod för en imponerande insats när segern bärgades i division 1.

Daniel och Victor lyckades även vinna bordspriser på bord 3 respektive 4.

 

Andralaget med Christer Andersson, Adrian Muntean, Felix Muntean och Roger Johnson gjorde även de en godkänd insats och slutade på 4:e plats i division 2.

 

Resultat:

Div 1

1. SSK Hammarö I 35.5   23 mp

2.Karlstad  AS I 35.5   19 mp

3.Säffle SK I 26.5

Div 2

1.Karlstad AS II 24

2.Säffle SK II  19

3. Karlstad AS III 15

4.SSK Hammarö II 12.5

Bordspriser

Div1

Bord 1  Björn Särén Karlstad  10.5

Bord 2 Delat mellan L-E Johansson Karlstad och Gunnar Andersson Säffle 9

Bord 3 Daniel Johnson Hammarö 9.5

Bord 4 Victor Muntean Hammarö 8.5

Div 2

Bord 1 Lars Forslöf Karlstad III 6

Bord 2 Per Nickolausson Karlstad II 6

Bord 3 Daniel Johansson Karlstad II 6.5

Bord 4 Björn Wiklund Säffle II 8.5